
Compară ofertele RCA de la peste 10 asigurători și cumpără polița online în câteva minute. Polița se emite instant și o primești pe email.
Cel mai vândut crossover mic din Europa timp de ani buni, construit pe baza lui Clio. Combină poziția înaltă de SUV cu dimensiuni prietenoase la oraș și un interior versatil, cu banchetă glisantă. E ușor de condus și de parcat, cu un design plăcut și multe opțiuni de personalizare. O alegere populară pentru cei care vor un SUV mic și practic.
Renault Captur este disponibil în 17 motorizări (benzină, diesel, hibrid, gpl), cu puteri între 90 și 158 CP. Prețul poliței RCA pentru acest model variază în funcție de vârsta și experiența șoferului, județul de domiciliu, istoricul daunelor (bonus-malus) și compania de asigurări aleasă. Prin revizie.ro compari rapid ofertele disponibile și alegi varianta potrivită, fără să consulți mai multe site-uri.

Motorizarea cea mai populară — 0.9 Benzină 90 CP
Date oficiale UE de înmatriculare (EEA).
Compară ofertele reale de la asigurători și emite polița online în câteva minute.
Compară ofertele RCAConsum și emisii oficiale (WLTP) pentru fiecare variantă.
| Motorizare | Combustibil | Putere | Consum | CO₂ |
|---|---|---|---|---|
| 0.9 Benzină 90 CP | Benzină | 90 CP | 5.5 l | 142 g/km |
| 1.3 Benzină 131 CP | Benzină | 131 CP | 6.2 l | 145 g/km |
| 1.0 Benzină 101 CP | Benzină | 101 CP | 5.6 l | 137 g/km |
| 1.5 Diesel 90 CP | Diesel | 90 CP | 5.3 l | 139 g/km |
| 1.6 Hibrid 92 CP | Hibrid | 92 CP | 1.5 l | 33 g/km |
| 1.0 Benzină 91 CP | Benzină | 91 CP | 5.8 l | 133 g/km |
| 1.3 Benzină 140 CP | Benzină | 140 CP | 5.9 l | 134 g/km |
| 1.3 Benzină 150 CP | Benzină | 150 CP | 5.6 l | 146 g/km |
| 1.5 Diesel 116 CP | Diesel | 116 CP | 4.5 l | 127 g/km |
| 1.0 GPL 91 CP | GPL | 91 CP | 6 l | 119 g/km |
| 1.5 Diesel 95 CP | Diesel | 95 CP | 4.2 l | 125 g/km |
| 1.0 GPL 101 CP | GPL | 101 CP | 5.5 l | 125 g/km |
| 1.6 Benzină 94 CP | Benzină | 94 CP | 4.8 l | 114 g/km |
| 1.3 Benzină 154 CP | Benzină | 154 CP | 5.8 l | 145 g/km |
| 1.2 Benzină 118 CP | Benzină | 118 CP | — | — |
| 1.5 Diesel 110 CP | Diesel | 110 CP | — | — |
| 1.3 Benzină 158 CP | Benzină | 158 CP | 5.9 l | 134 g/km |
Evită surprizele neplăcute. Verifică istoricul complet al unui Renault Captur înainte de a-l cumpăra.

Prețul RCA pentru Renault Captur variază în funcție de vârsta și experiența șoferului, județul de domiciliu, istoricul daunelor (bonus-malus) și asigurătorul ales. Cea mai simplă metodă e să compari ofertele reale în revizie.ro și să alegi varianta potrivită.
Ai nevoie de certificatul de înmatriculare (talonul) și, în unele cazuri, de permisul de conducere. Datele se completează o singură dată, iar polița se emite online.
Polița se emite instant după plată și o primești pe email în format PDF, valabilă imediat.
Da, plata se face securizat online (card). Nu trebuie să te deplasezi nicăieri.
După ce adaugi mașina în garajul digital, primești automat notificări înainte de expirarea RCA, ITP și a reviziei — ca să nu ratezi niciun termen.
RCA, ITP, revizii, istoric VIN și notificări automate — gestionează tot din revizie.ro.
Creează cont gratuit