
Compară ofertele RCA de la peste 10 asigurători și cumpără polița online în câteva minute. Polița se emite instant și o primești pe email.
Una dintre cele mai vândute mașini mici din Europa, Clio îmbină un design plăcut cu o listă bogată de dotări pentru clasa lui. Interiorul e surprinzător de rafinat, cu tehnologie modernă adusă de la mașini mai scumpe. Se conduce confortabil și consumă puțin, iar costurile de întreținere sunt mici. E o alegere populară pentru oraș și pentru șoferii la prima mașină.
Renault Clio este disponibil în 20 motorizări (benzină, diesel, gpl), cu puteri între 65 și 140 CP. Prețul poliței RCA pentru acest model variază în funcție de vârsta și experiența șoferului, județul de domiciliu, istoricul daunelor (bonus-malus) și compania de asigurări aleasă. Prin revizie.ro compari rapid ofertele disponibile și alegi varianta potrivită, fără să consulți mai multe site-uri.

Motorizarea cea mai populară — 1.0 Benzină 101 CP
Date oficiale UE de înmatriculare (EEA).
Compară ofertele reale de la asigurători și emite polița online în câteva minute.
Compară ofertele RCAConsum și emisii oficiale (WLTP) pentru fiecare variantă.
| Motorizare | Combustibil | Putere | Consum | CO₂ |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 Benzină 101 CP | Benzină | 101 CP | 4.6 l | 118 g/km |
| 0.9 Benzină 90 CP | Benzină | 90 CP | 5.7 l | 135 g/km |
| 1.0 Benzină 91 CP | Benzină | 91 CP | 5.2 l | 119 g/km |
| 1.5 Diesel 86 CP | Diesel | 86 CP | 4 l | 110 g/km |
| 0.9 Benzină 76 CP | Benzină | 76 CP | 5.5 l | 136 g/km |
| 1.6 Benzină 91 CP | Benzină | 91 CP | 4.2 l | 99 g/km |
| 1.5 Diesel 90 CP | Diesel | 90 CP | 4.9 l | 129 g/km |
| 1.5 Diesel 75 CP | Diesel | 75 CP | 4.9 l | 129 g/km |
| 1.3 Benzină 131 CP | Benzină | 131 CP | 5.6 l | 131 g/km |
| 1.0 GPL 91 CP | GPL | 91 CP | 5.8 l | 108 g/km |
| 1.5 Diesel 116 CP | Diesel | 116 CP | 4 l | 111 g/km |
| 1.0 Benzină 72 CP | Benzină | 72 CP | 5 l | 122 g/km |
| 1.0 Benzină 67 CP | Benzină | 67 CP | 5.2 l | 118 g/km |
| 1.0 GPL 101 CP | GPL | 101 CP | 5 l | 110 g/km |
| 1.5 Diesel 101 CP | Diesel | 101 CP | 4.1 l | 108 g/km |
| 0.9 GPL 90 CP | GPL | 90 CP | — | 119 g/km |
| 1.3 Benzină 140 CP | Benzină | 140 CP | 5.4 l | 122 g/km |
| 1.0 Benzină 65 CP | Benzină | 65 CP | 5 l | 121 g/km |
| 1.1 Benzină 73 CP | Benzină | 73 CP | — | — |
| 1.2 Benzină 118 CP | Benzină | 118 CP | — | — |
Evită surprizele neplăcute. Verifică istoricul complet al unui Renault Clio înainte de a-l cumpăra.

Prețul RCA pentru Renault Clio variază în funcție de vârsta și experiența șoferului, județul de domiciliu, istoricul daunelor (bonus-malus) și asigurătorul ales. Cea mai simplă metodă e să compari ofertele reale în revizie.ro și să alegi varianta potrivită.
Ai nevoie de certificatul de înmatriculare (talonul) și, în unele cazuri, de permisul de conducere. Datele se completează o singură dată, iar polița se emite online.
Polița se emite instant după plată și o primești pe email în format PDF, valabilă imediat.
Da, plata se face securizat online (card). Nu trebuie să te deplasezi nicăieri.
După ce adaugi mașina în garajul digital, primești automat notificări înainte de expirarea RCA, ITP și a reviziei — ca să nu ratezi niciun termen.
RCA, ITP, revizii, istoric VIN și notificări automate — gestionează tot din revizie.ro.
Creează cont gratuit