
Compară ofertele RCA de la peste 10 asigurători și cumpără polița online în câteva minute. Polița se emite instant și o primești pe email.
Compacta Renault, rivală pentru VW Golf și Ford Focus, disponibilă ca hatchback și break. Se remarcă printr-un design mai îndrăzneț decât al concurenței și un interior bine dotat. Oferă un echilibru bun între confort, consum și preț, cu o gamă variată de motoare. Versiunea R.S. a fost un hot-hatch apreciat de pasionați.
Renault Megane este disponibil în 17 motorizări (diesel, benzină, hibrid), cu puteri între 90 și 300 CP. Prețul poliței RCA pentru acest model variază în funcție de vârsta și experiența șoferului, județul de domiciliu, istoricul daunelor (bonus-malus) și compania de asigurări aleasă. Prin revizie.ro compari rapid ofertele disponibile și alegi varianta potrivită, fără să consulți mai multe site-uri.

Motorizarea cea mai populară — 1.5 Diesel 116 CP
Date oficiale UE de înmatriculare (EEA).
Compară ofertele reale de la asigurători și emite polița online în câteva minute.
Compară ofertele RCAConsum și emisii oficiale (WLTP) pentru fiecare variantă.
| Motorizare | Combustibil | Putere | Consum | CO₂ |
|---|---|---|---|---|
| 1.5 Diesel 116 CP | Diesel | 116 CP | 4.5 l | 122 g/km |
| 1.3 Benzină 140 CP | Benzină | 140 CP | 5.8 l | 141 g/km |
| 1.3 Benzină 116 CP | Benzină | 116 CP | 5.8 l | 138 g/km |
| 1.5 Diesel 95 CP | Diesel | 95 CP | 4.5 l | 118 g/km |
| 1.6 Hibrid 91 CP | Hibrid | 91 CP | 1.4 l | 30 g/km |
| 1.3 Benzină 159 CP | Benzină | 159 CP | 6 l | 148 g/km |
| 1.8 Benzină 300 CP | Benzină | 300 CP | 8.3 l | 189 g/km |
| 1.5 Diesel 110 CP | Diesel | 110 CP | 4.6 l | 122 g/km |
| 1.3 Benzină 102 CP | Benzină | 102 CP | 6.1 l | 139 g/km |
| 1.8 Diesel 150 CP | Diesel | 150 CP | 5.7 l | 150 g/km |
| 1.6 Hibrid 94 CP | Hibrid | 94 CP | 1.3 l | 29 g/km |
| 1.8 Benzină 279 CP | Benzină | 279 CP | 7.5 l | 186 g/km |
| 1.0 Benzină 114 CP | Benzină | 114 CP | 5.7 l | 129 g/km |
| 1.3 Benzină 158 CP | Benzină | 158 CP | 5.9 l | 137 g/km |
| 1.2 Benzină 132 CP | Benzină | 132 CP | — | — |
| 1.5 Diesel 90 CP | Diesel | 90 CP | — | — |
| 1.6 Benzină 205 CP | Benzină | 205 CP | — | — |
Evită surprizele neplăcute. Verifică istoricul complet al unui Renault Megane înainte de a-l cumpăra.

Prețul RCA pentru Renault Megane variază în funcție de vârsta și experiența șoferului, județul de domiciliu, istoricul daunelor (bonus-malus) și asigurătorul ales. Cea mai simplă metodă e să compari ofertele reale în revizie.ro și să alegi varianta potrivită.
Ai nevoie de certificatul de înmatriculare (talonul) și, în unele cazuri, de permisul de conducere. Datele se completează o singură dată, iar polița se emite online.
Polița se emite instant după plată și o primești pe email în format PDF, valabilă imediat.
Da, plata se face securizat online (card). Nu trebuie să te deplasezi nicăieri.
După ce adaugi mașina în garajul digital, primești automat notificări înainte de expirarea RCA, ITP și a reviziei — ca să nu ratezi niciun termen.
RCA, ITP, revizii, istoric VIN și notificări automate — gestionează tot din revizie.ro.
Creează cont gratuit